HTML

Slydecker

Minden megtalálható itt, ami a Hálózati ismeretek 2. tantárgyban felmerül. Informatikai témák előnyben.

Friss topikok

Linkblog

Az első robot kutató, mely új tudományos felfedezést tett

slydecker 2009.04.04. 18:53

Ross King professzor vezetésével az Aberystwyth Egyetemen kutatói együttműködve a Cambridge Egyetemmel létrehozták az első számítógépes rendszert, mely képes egy tudományos kutatás minden lépését egyedül elvégezni, emberi beavatkozás nélkül. Az Adam (Ádám) névre keresztelt robot felfedezett egy egyszerű, de új dolgot az élesztőbaktérium genetikai szerkezetében. A Saccharomyces cerevisiae nevű élesztőt a tudósok rendszerint komplex rendszerek modellezésre használják. Az Adam által végzett kísérletek új információkkal szolgáltak, melyeket a kutatók más eljárásokkal, manuálisan ellenőriztek és helyesnek találták az új felfedezést és a robot által felállított hipotéziseket is.

Mesterséges intelligenciája révén Adam feltételezte, hogy az élesztőgomba bizonyos génjei, specifikus enzimek előállításáért felelősek, ami biokémiai reakciók katalizátoraként funkcionál. A robot ezt követően megtervezte a kísérleteket, hogy ellenőrizze a feltevéseit, a laboratórium robot rendszerét használva elvégezte a szükséges műveleteket, majd értelmezte az eredményeket és ellenőrzésképen megismételte a folyamatot.

Adam még ugyan csak az első prototípus, de professzor King csapa úgy véli a következő kutató robot, Eve (Éva) már segíthet a kutatóknak új gyógyszerek kifejlesztésében is. King professzor szerint:

„Ha a tudomány hatékonyabb lenne, sokkal hatékonyabban segíthetné a társadalom problémáinak megoldását. Egyik módja a tudomány hatékonyabbá tételének az automatizáció. Az automatizáció volt a fő hajtóerő a 19. és 20. századi fejlődés jelentős részének és valószínűleg ez folytatódni fog.”

Emellett Hod Lipson és Michael Schmidt a New York állam béli Cornell Egyetem kutatói létrehoztak egy olyan programot, mely képes kiszámítani az alapvető fizikai alapokat egy kettős inga mozgásában. A program emberi beavatkozás nélkül képes volt Isaac Newton alapvető mozgásra vonatkozó törvényeit és azok tulajdonságait megfejteni.

Ember és gép együtt fedezik fel a tudomány és a világunk rejtelmeit. Akár egy tudományos fantasztikus könyv vagy film előzetese is lehetne, pedig ez immár valóság.

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://slydecker.blog.hu/api/trackback/id/tr861046296

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása